Kategorie
 
 
 
 
 
Bezinky
 
 
35/5000 Bez černý - vzácný poklad přírody

Černý bez je nejčastější druh keřů střední Evropy. Rozšířená je po celé Evropě, Malé Asii, na Kavkaze, v západní Sibiři a dokonce i v severní Africe. V Alpách na ni lze natrefit až ve středních horských polohách v 1 500 m nm Patří mezi evropské prvky s mediteránní charakterem. 

 

Baza je značně odolná vůči mrazu a daří se jí v polostínu, na lesních mýtinách nebo okrajích silnic, zejména v lužních a jiných listnatých lesích, hojně se vyskytuje od nížin po horské pásmo, podobným způsobem i na druhotných stanovištích při plotech, na opuštěných místech , rumištích, při domech, na pasekách. Roste na čerstvých, humózních, kyprých hlinitých nebo až jílovitých, na živiny a zejména dusík bohatých půdách.

 

Bezová šťáva a plody, ale také čaj z kůry a květů jsou osvědčené domácí léky proti nachlazení. Faktory tohoto účinku jsou v plodech obsaženy vitaminy C a B, ovocné kyseliny, éterické oleje, které se nacházejí i v květech, flavonoidy, a především barvivo anthokyan, které dodává barvu květem a plodem. Působí jako antioxidant, chrání buněčné membrány před působením volných radikálů a zpomaluje proces stárnutí buněk rostlin i buněk člověka.

Éterické oleje s jejich aromakomplexom způsobují mírné pocení a uvolňování hlenů. I při potížích se žaludkem se v domácí medicíně úspěšně používá bezový čaj.

 
 

Bezinky

Seřadit podle: Řadit vzestupně
Výrobce: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze