Kategorie
 
 
 
 
 
Aronie
 
 
Temnoplodec černoplodý

 

Plody Aronia mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Doporučují se při arteroskleróze. Prospěšné jsou i při cukrovce - obsahují totiž přírodní sorbit - sladidlo vhodné i pro diabetiky.

 

Cenný je nejen obsah vitamínů, ale i bioflavonoidů, rutinu pro pevné cévy, které se z plodů extrahuje pro výrobu léčiv, dále železa, jódu, fluoru, manganu a dalších mikroelementů, nezbytných pro pevné zdraví a vitalitu .

 

Plody Aronia mají vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů. Aronie je předmětem zájmu vědců díky svému tmavě purpurovému, téměř černému zbarvení, které vzniká vysokým obsahem fenolických sloučenin, zejména antokyanů. Celkový obsah antokyanů je 1 480 mg na 100 g čerstvých bobulí a proantokyaninů 664 mg na 100 g. Obě hodnoty patří k nejvyšším měřeným množstvím v rostlinách.

 

Analýzou antokyanů v Arónii byly zjištěny tyto jednotlivé chemické látky (vyskytující se v rostlinách): cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kofeinové kyselina, quercetin, delfinidin, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všechny jsou ze skupiny flavonoidů. Jsou to fenolové antioxidanty.

 

Víno z temnoplodec černoplodý je výsledkem fermentace plodů tohoto vzácného ovoce.

 

 
 

Aronie

Seřadit podle: Řadit vzestupně
Výrobce: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze